Prigodom Otkrića Spomenika
Velikom Pjesniku
Gjivu Frana Gundulića
Dubrovčanina
Oda
Sv’jetlo sunce sini, sini!....
Što bi? Zar strašni valovi,
Što o hiid jed svoj lome
I Slave lagju
lagahnu
Biju u b’jesu
svome,
Sad tihim morem šetaju
I tek što ližu kraj?
Gle, munje zrak što križaju
I grozne neba biče
Na Slave lagju
mlagjahnu
Sve regbi
oboriće,
Sad bježe, te se
prosiplje,
Svud vedrog neba
sjaj!
Što bi? Je l’ ovo
obmama
Mog oka, što dni
bolje
Vidjet’ bi
htjelo, ili je
Mog srca tlapnja,
koje
U novom čustvu
kakovom
Nać svemu misli l’јек?
Ne, ne, to nije obmama!
Dan sv’jeto danas
svanu,
Niti je Zora
ikada
Predišla takom
danu,
Od kada Onaj
Besmrtnik
Svoj slavni poče
v’jek.
Da, onda rujna
božica
Vrh Srgja sjajuć
kliče:
„Raduj se, raduj
presrećni
0 grade,
Dubrovniče!
Tvojega tla stup
najjaeči
Moj ti donosi skut.
„Kud god sam konje vatrene
Provela hrleć amo
K sinjemu s mora Crnoga
S desna, s l’ijeva samo
Ropski se čuju uzdasi
I tugji vlada prut.
„А zlatnu slobodu zidine
Čuvaju tvoje јаке;
Njezin se miris ugodni
Poput sunčane zdrake
Širi, a robu postaje
Još teža tugja vlast.
„Аl evo čedo svemoćno
Na dar ti šalju
vile:
Njegove lire zvukovi
Prokleće drske sile,
Spojiće uda slomljena
Uliće nade slast.
„I ti ćeš bit’ nepresušno
Slobode, pjesme vrelo,
Iz kog će crpsti takmeć se
Jugoslavenstvo c’jelo.
Nit’ će te,
grade, nestati,
Dok narod bude živ“.
I tako bi. Аl zlokobna
Sudbina, što nas prati,
Rajskoga pića s’ izvora
Napit’ se v’jek
nam krati,
Premda nas blizu
dovodi
Put, koji svegj
je kriv.
Smetene tad nas
zavagja
Grizlica Slavske
lipe,
I kao b’jesni
valovi
Goneć’ se kad
prekipe,
Tako s’ u koštac hvataju
I bore strast i strast.
Srdi se nebo,
postaje
Od dana nojca
mrkla
Pod nogam se
trese, strah te je
Da zemlja ne bi
te srkla,
Nit se u mraku
poznaje
Našega roda
vlast.
Аl gle nenadne
promjene!
Dan sv’jetli
danas svanu,
I nije Zora
nikada
Predišla, vakom
danu
Od kada Onaj
besmrtnik
Svoj slavni poče
v’jek.
Potomstvo harno
sjeća se
Onog, koj’ pjesme
žarom
Slobodom dušu
napaja;
Onog, koj’ slavom
starom
Napunja nove
vjekove
I njen umnaža
jek.
Narod mu u znak ljubavi
Spomenik diže
tvrdi:
Neka mu lice
razbije
Neslogu što nas grdi,
I jakost u nam’ probudi,
Što kobni spava san.
Eto iz drevne Dubrave
Ističu sunca zdraci
I zlatnu sv’jetlost prosiplju
Svuda, gdjeno
junaci
Spominju Gjurgja
Jerinu,
Proklinju Vidov
dan.
I svačje srce
otajna
Milina njeka puni
Nit’ može ruka
ičija
Da tu milinu
zbuni,
Jer hrabri narod
poznaje
Ponosa svoga moć.
Oh dane, što si
svanuo,
Ne puštaj noćne
tmice,
Tvoja vedrina
neka nam
Uzdrži vedro lice
I klete spletke ukloni
Što crna snuje noć.
A ti nas Duše Veliki,
Ohrabruj k boljem radu,
Spominji prošle vjekove,
I budi slatku
nadu
U vr’jeme puno
srećnije
Što no će istom doć.
Dubrovnik, 26 Junija 1893.
Miho Knego









